hidden

 

ثبت سفارش طراحی سایت چرا ایفانت قابل اعتماد است چرا ایفانت ؟ نمونه کارهای طراحی سایت قیمت و هزینه طراحی سایت

 

 

آشنایی با سرویس گوگل ترند

 

به کمک سرویس گوگل ترند ، می توانید علاقه مندی مردم دنیا را به برخی موضوعات محبوب بررسی کنید. چند موضوع را امتحان و تعداد دفعات مورد جستجوی آن را ملاحظه نمایید. می توانید این تعداد نمایش را از نظر موقعیت جغرافیایی مردم جستجوکننده نیز مشاهده نمایید.


1- گوگل ترند چگونه کار می کند؟
گوگل ترند قسمتی از جستجوهای وب گوگل را مورد تحلیل قرار می دهد تا بتواند تعداد دفعاتی که عبارت مورد جستجوی شما تکرار شده است را محاسبه کند. سپس گراف نتیجه (Search Volume Index graph) نمایش داده می شود.
اگر خوب به نمودار دقت کنید می بینید که در زیر این قسمت نمودار دیگری تحت عنوان News reference volume قرار دارد. این نمودار آمار تعداد نمایش عبارت مورد نظر شما در سرویس خبری گوگل در اختیار شما می گذارد. همچنین با قرار دادن برچسب (با حروف A,B,C,…) بر روی نمودار بالایی، عنوان برخی از خبرها را در تاریخ مشخص شده به نمایش می گذارد. این امکان در حال حاضر تنها برای عبارات انگلیسی وجود دارد. در زیر نمودارها مناطق جغرافیایی، شهرها و زبان که بیشترین رتبه را دارند هم لیست می شود.


2-اطلاعات "گوگل ترند" با چه دقت و فاصله زمانی بروز رسانی می شود؟
گوگل ترند یکی از محصولات لابراتوار گوگل می باشد و بنابراین هنوز در مراحل آغاز توسعه قرار دارد. به دلایلی ممکن است داده های آن در برخی موارد دقیق نباشد و می توانید در حال حاضر بیشتر به صورت تفریحی از آن استفاده نمایید.
اطلاعات ارائه شده توسط "ترند" روزانه و اطلاعات "هات ترند (Hot Trend)" ساعتی بروز می شود.3- سرویس گوگل ترند چه زمانی برای کشور و زبان ما قابل دسترس خواهد بود؟
در حال حاضر"گوگل ترند" برای زبان انگلیسی و چینی و "هات ترند" برای زبان انگلیسی کاربرد دارد.4- "هات ترند" چگونه کار می کند؟
هات ترند اطلاعات جستجو شده همان روز را منعکس می کند. بجای نمایش جستجوی های محبوب در مرور زمان که معمولا عبارات عمومی مانند "weather"، هات ترند عباراتی که بصورت ناگهانی و در حالات خاص مورد جستجو قرار می گیرند را پر رنگ می کند. الگوریتم مورد نظر میلیون ها صفحه وب موجود در پایگاه داده گوگل را مورد بررسی قرار داده و جستجوهایی را که از الگوهای ترافیکی قبلی خود پیروی نمی کنند نمایش می دهد. همچنین موارد ناخواسته و نامعتبر (spam) را حذف می کند. برای هر عبارت جستجو، یگ گراف جستجو و عبارات مرتبط نمایش داده می شود. این صفحه همچنین بلاگ اخبار، بلاگ پست و نتایج جستجوی وبی که شامل عبارت هستند نیز نمایش می دهد.
همانطور که ملاحظه می شود می توان تاریخ را نیز به عقب برگرداند.


5- آیا لیست عباراتی که "هات ترند" در اختیار ما قرار می دهد کامل و جامع است؟
خیر- می دانیم که پرس و جوهای بیشماری بطور اتفاقی محبوب می شوند اما هات ترند تنها 100 پرس و جوی برتر را نمایش می دهد. می توانید این 100 مورد را با کلیک بر روی More Hot Trends مشاهده نمایید. این لیست در طول روز بروز رسانی می شود و می توانید این لیست را از طریق Site Feed موجود در قسمت More Hot Trends نیز دریافت کنید.


6-چند عبارت را می توانم مقایسه کنم؟ و چه قابلیت های دیگری در دسترس است؟
شما می توانید تا سقف 5 عبارت را با جداکننده کاما "و" مقایسه کنید. برای مثال به منظور مقایسه 2 عبارت "چکمه ها" و "کفش های کتانی" براحتی عبارت زیر را ( بدون کروشه ) وارد کنید:
boots , sneakers

به منظور مشاهده عباراتی که تنها یکی از این 2 عبارت را داشته اند، آن ها را با علامت | جدا کنید.
boots | sneakers
در صورتی که کلمه شما 2 قسمتی است از پرانتز استفاده نمایید :
(snow boots| sneakers)

می توانید قسمتی از عبارت مورد جستجوی خود را به کمک علامت منفی حذف کنید. بطور مثال اگر بخواهید بدانید چه تعداد از جستجوها عبارت "چکمه ها" را داشته اند اما "کفش های کتانی" را نداشته اند عبارت زیر را وارد کنید :
boots-hiking

اگر بخواهید نتایج، به مواردی که دقیقا ترتیب عبارات وارد شده شما را شامل می شوند محدود شود بایستی از علامت "" استفاده کنید. (گوگل بصورت پیش فرض برای یک عبارت چند قسمتی از هر ترتیبی استفاده می کند) :
"snow boots"

توجه کنید که در حال حاضر در صورت استفاده از ویژگی های پیشرفته – علامت "" ، علامت منفی و همچنین | - نتیجه تنها در نمودار نمایش داده خواهد شد و قسمت اخبار پشتیبانی نمی شود.


7- داده ها چگونه مقیاس بندی می شوند؟
بر اساس میانگین ترافیک عبارتی که شما وارد کرده اید داده ها مقیاس بندی می شوند. 2 شیوه مقیاس بندی وجود دارد- وابسته و ثابت- و تنها تفاوت بین این دو قاب زمانی ای است که در محاسبه میانگین مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه در مقیاس بندی ثابت تنها خروجی به csv. قابل دستیابی است.

توجه کنید که قابلیت مشاهده اعداد در نمودار و خروجی در هر 2 شیوه مقیاس بندی، مستلزم ورود شما با اکانت گوگل می باشد.

در حالت وابسته، داده ها بر اساس میانگین ترافیک جستجو برای عبارت شما در بازه زمانی که شما انتخاب کرده اید مقیاس بندی می شوند. (بصورت 1.0 نمایش داده می شود) برای مثال اگر شما عبارت dogs را وارد کنید، نموداری که می بینید بر اساس میانگین ترافیک کلیه جستجوهای این کلمه از سال 2004 تا اکنون خواهد بود. اما اگر بازه زمانی خاصی را انتخاب کنید، - مثلا2006- در این صورت نتیجه نمایش داده شده بر اساس میانگین جستجوهای این کلمه در سال 2006 خواهد بود. پس اگر فرض کنید نمودار دارای برچسبی با عدد 3.5 باشد، می توان اینطور استنباط کرد که مقدار برچسب 3.5 برابر مقدار میانگین است.


در حالت ثابت، گراف بر اساس میانگین جستجوی کلمه مورد نظر شما در زمانی خاص رسم می شود. (معمولا ژانویه 2004) در مثال ما عدد 1 میانگین ترافیک کلمه dogs در ژانویه 2004 می باشد. اگر شما سال 2006 را از قاب زمان انتخاب کنید، شما ترافیک این کلمه را در سال 2004 با 2006 مقایسه خواهید کرد. در صورتی که مقیاس پایه در نمودار (1.0) با زمان تغییر نکند می توانید بازه زمانی را تغییر دهید. (توجه : برای کلمات کلیدی که رکوردی در گذشته ندارند، قابلیت حالت ثابت وجود ندارد. )


8- آیا نمودار برای ارجعات اخبار نیز مقیاس بندی شده است؟
خیر - گراف به منظور درک بهتر است و تنها نشان دهنده تعداد ظهور موضوع مورد نظر شما در سرویس خبری گوگل می باشد.


9- آیا داده ها نرمال می شوند؟
کلیه نتایج سرویس گوگل ترندز نرمال می شوند. بدین ترتیب که مجموعه داده ها بر متغیری رایج تقسیم می شود تا ویژگی های بنیادی داده ها قابل مقایسه و بررسی باشد. اگر نتایج نرمال نشوند و رتبه های خام شهرها نشان داده شود، اصلا جالب نخواهد بود- یک منطقه پر تراکم مانند نیویورک در خیلی نتایج بالا خواهد بود زیرا جستجوهای زیادی از آن منطقه صورت خواهد گرفت.

به یاد داشته باشید گوگل ترند تمایل کاربران را در جستجوی برخی موضوعات در گوگل نشان می دهد. به عنوان مثال اگریک منطقه خاص برای کلمه ‘haircut’ در لیست منطقه ها قرار ندارد به این معنی نیست که مردم آن منطقه تصمیم دارند تشکیل یک گروه ضد اجتماعی را بدهند! در واقع ممکن است مردم آن منطقه از گوگل برای یافتن آرایشگر استفاده نمی کنند یا از عبارت معادل دیگر به این منظور استفاده می کنند یا از عباراتی استفاده می کنند که این کلمه بخشی از آن است.


10- آیا اعداد نمایش داده شده در نمودار منعکس کننده اعداد واقعی ترافیک جستجو است؟
خیر- اعداد نمایش داده شده در ستون عمودی نمودار Search Volume Index (که می توانید آن ها را پس از ورود با اکانت گوگل ببینید) مقادیر خالص و دقیق ترافیک جستجو نیستند.در عوض ترند اولین عبارتی که وارد می کنید را مقیاس بندی می کند به طوری که میانگین ترافیک جستجوی آن در بازه زمانی انتخاب شده برابر 1 شود. عبارات بعدی نیز متناسب با عبارت اولی مقیاس بندی می شوند.


11- من بعد از جستجوی عبارت مورد نظرم یک عدد بالای نمودار می بینم. چه مفهومی دارد؟
عددی که شما در بالای نمودار می بینید، میانگین کلی در بازه زمانی ایست که انتخاب کرده اید. زمانی که چندین عبارت را مقایسه می کنید، اولی عدد 1 را می گیرد و بقیه بر اساس رتبه مورد اول عددی را به خورد می گیرند.به طور مثال ممکن است (blogs (1.0) and newspapers (0.51 را ببینید. در این حال newspapers تقریبا نصف عبارت blogs مورد جستجو قرار گرفته است.

اگر داده ها را به یک فایل csv. ذخیره کنید و مقیاس بندی ثابت را انتخاب کرده باشید، عدد 1 به عنوان میانگین ترافیک به عبارت در یک زمان ثابت (مثلا ژانویه 2004) داده می شود و تمامی اعداد مرتبط با این زمان خواهند بود. اگر قاب زمانی از سال 2007 را انتخاب کنید، عددی که برای blogs خواهید دید (مثلا 5.82) نشان دهنده آن است که این عبارت در سال 2007 تقریبا 5.85 برابر بیشتر از سال 2004 جستجو شده است. به طور مشابه برای عبارت newspapers.

در نظر داشته باشید که نرخ میان این عبارات همواره ثابت خواهد ماند و متاثر از آن است که چگونه کلمات کلیدی باهم مقایسه شوند. تنها پایه مقیاس بندی (1.0) تغییر می کند.12- زمانی که 2 یا چند عبارت مورد مقایسه قرار می گیرند، گاهی نتایج 0 مشاهده می شود. چرا؟
اگر شما کلیه نتایج را صفر مشاهده کردید ممکن است که آن عبارت بقدری جستجو نشده است که بتوان برایش نمودار رسم کرد. همچنین ممکن است میزان جستجوی عبارت در مقایسه با عبارت دیگر ناچیز باشد. در این حالات سیستم به صورت اتوماتیک نتایج را بصورت نزولی حجم جستجو رتبه بندی می کند.13- آیا روشی وجود دارد که بتوان نحوه رتبه بندی و مقیاس بندی را تنظیم کرد؟
بله – از منوی کرکره ای زیر نمودار به منظور تغییر اولویت و مقیاس بندی عبارت متناظر با عدد 1 استفاده کنید. اگر بیش تر از یک عبارت دارید، عبارت های دیگر متناظر با مورد انتخابی شما رتبه بندی می شوند.14- شمارش و رتبه بندی مناطق، شهرها و زبان های برتر لیست چگونه صورت می گیرد و آیا مقیاس بندی آن ها متفاوت است؟
برای رتبه بندی مناطق، شهرها و زبان های برتر لیست، گوگل ترند نگاهی به نمونه ای از کلیه جستجوهای گوگل می اندازد تا زبان یا منطقه با بیشترین جستجو را تعیین کند. سپس برای این شهرها، میزان جستجوی هر شهر را بر کل جستجوهای شهرهای مشابه تقسیم می کند. رتبه بندی شهرها که شما در صفحه و نوار کنارشان می بینید این میزان را نشان می دهد. زمانی که نرخ شهرها نزدیک هم هستند، نوار مقابل آن ها نیز طول مشابه خواهند داشت و رتبه بندی دقیق میان آن ها بی معنی تر خواهد بود.15 – اطلاعات برای تعیین منطقه، شهر و زبان چگونه جمع آوری می شود؟
گوگل ترند از آدرس IP کابران موجود در فایل های log سرور استفاده می کند تا بفهمد یک پرس و جو از کجا نشات می گیرد. اطلاعات زبان نیز از زبان سایت گوگل که جستجو از آن آغاز می شود بدست می آید.16- چگونه می توانم زمان، منطقه و یا زیرمنطقه نتایج را تغییر دهم؟
زمانی که شما عبارتی را جستجو می کنید، می توانید از باکس کشویی بالای نتایج به منظور محدود کردن نتایج برای یک زمان خاص ویا یک منطقه خاص استفاده کنید. این محدودیت بر روی نمودار Search Volume Index و نمودار News reference volume تاثیر می گذارد. توجه کنید که نمودار News reference volume ممکن است برای هر منطقه موجود نباشد.

زمانی که نتایج را به یک یا چند سال محدود می کنید، هر نقطه بر روی نمودار ارزش یک هفته را دارد و زمانی که نتایجه را به ماهی خاص محدود کنید هر نقطه نمودار یک روز خواهد بود.


17- آیا راهی برای خروجی دادن داده به فرمت های دیگر وجود دارد؟
بله – شما می توانید نتایج را به فایل csv. ببرید. بر روی لینک Export this page to a CSV file در انتهای صفحه کلیک کنید. می توانید مقیاس بندی را ثابت یا وابسته اتخاب کنید.


18- چه زمانی مجاز هستم که از اطلاعات سرویس گوگل ترند استفاده کنم؟
شما می توانید از تمامی این امکانات با عنایت به شرایط استفاده ، به صورت رایگان استفاده کنید. اگر تصمیم به استفاده از این اطلاعات را دارید، لطفا درج کنید که از گوگل بدست آمده است.


19- این ابزار اطلاعات جستجو را عمومی می کند. وضعیت اطلاعات شخصی من چه می شود؟
می توانید در مورد اطلاعات شخصی خود کاملا آسوده باشید. اطلاعات ما از میلیون ها جستجوی گوگل در طول زمان بدست آمده است. علاوه بر آن اطلاعاتی که گوگل ترند نمایش می دهد کاملا به کمک فرمول های اتوماتیک نمایش داده می شود. علاوه بر آن ترندز اطلاعاتی را بر می گرداند که به میزان ترافیک جستجوی آن کافی باشد.


ورود به گوگل ترندز : http://www.google.com/trends/

 

منبع : برنامه نویس

خدمات طراحی سایت ارزان و طراحی وب سایت حرفه ای با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت توسط شرکت طراحی سایت ایفانت برای اولین بار در ایران ارائه می شود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید